PMDS DIAGNOZĖ TLK-11
2019 metais Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) priėmė reikšmingą sprendimą įtraukti Priešmenstruacinį Disforinį Sutrikimą (PMDS) į Tarptautinę statistinę ligų ir sveikatos problemų klasifikaciją, vienuoliktąjį leidimą (TLK-11), suteikdama jam atskirą TLK kodą (GA34.41). Šis įtraukimas patvirtina PMDS kaip teisėtą medicininę diagnozę visame pasaulyje ir pripažįsta augantį mokslinį ir medicininį supratimą apie šį mažai žinomą, bet sekinantį sutrikimą. Nors pagrindinė PMDS vieta TLK-11 yra urogenitalinių sistemų ligų skyriuje, PMDS taip pat yra įtrauktas į depresinių sutrikimų pogrupį dėl reikšmingų nuotaikos simptomų.
PSO valstybės narės ar šalys pradės teikti sveikatos duomenis, naudodamos naujus TLK-11 kodus nuo 2022 m. sausio mėn.; tačiau reikėtų pažymėti, kad visiškas TLK atnaujinimų įgyvendinimas yra lėtas procesas ir gali vykti skirtingu tempu skirtingose šalyse.
Naujasis TLK-11 apibrėžia Priešmenstruacinį Disforinį Sutrikimą (PMDS) kaip „nuotaikos simptomų (depresinė nuotaika, dirglumas), somatinių simptomų (vangumas, sąnarių skausmas, persivalgymas) arba kognityvinių simptomų (sunkumai susikaupti, užmaršumas) modelį, kurie prasideda keliomis dienomis prieš menstruacijas, pradeda gerėti praėjus kelioms dienoms nuo menstruacijų pradžios ir tampa minimalūs arba visai išnyksta maždaug per savaitę po menstruacijų pradžios.“
TLK-11 diagnostiniai kriterijai atitinka pradinį Psichikos sutrikimų diagnostikos ir statistikos vadovo (5-oji laida; DSM-5) PMDS apibrėžimą. Kaip ir DSM-5, TLK-11 reikalauja, kad simptomai būtų stebimi per menstruacijų ciklą du mėnesius, kad būtų patvirtintas ciklinis simptomų modelis. Nors DSM-5 yra specialistų dokumentas, naudojamas daugiausia psichikos sveikatos tyrėjų ir sveikatos priežiūros specialistų Jungtinėse Valstijose, TLK yra pasaulinė diagnostikos klasifikavimo sistema, naudojama įvairių sričių gydytojų, slaugytojų, kitų specialistų, tyrėjų, sveikatos informacijos valdytojų, sveikatos informacinių technologijų darbuotojų, politikos veikėjų, draudikų ir pacientų organizacijų visame pasaulyje. Ši pasaulinė sistema leidžia pasaulio bendruomenei lyginti ir dalytis duomenimis nuosekliai ir standartizuotai – tarp ligoninių, regionų ir šalių.
Tiesioginis vertimas iš angliškos ICD-11 for Mortality and Morbidity Statistics internetinės versijos*
GA34.41
Daugumoje menstruacijų ciklų per pastaruosius metus pasireiškia nuotaikos simptomų (prislėgta nuotaika, dirglumas), somatinių simptomų (vangumas, sąnarių skausmas, persivalgymas) arba pažintinių simptomų (sunkumai susikaupti, užmaršumas) modelis, kuris prasideda likus kelioms dienoms iki menstruacijų pradžios, pradeda gerėti per kelias dienas po menstruacijų pradžios ir tampa minimalus arba visai išnyksta maždaug per savaitę po menstruacijų pradžios. Simptomų laikiną ryšį su liuteinine ir menstruacine ciklo fazėmis idealiu atveju reikėtų patvirtinti simptomų dienoraščiu per bent du simptominius menstruacijų ciklus. Simptomai yra pakankamai stiprūs, kad sukeltų reikšmingą distresą arba reikšmingą asmeninės, šeimos, socialinės, mokymosi, darbo ar kitų svarbių gyvenimo sričių sutrikimą ir nėra esamo psichikos sutrikimo paūmėjimas.
Esminiai (Būtini) bruožai:
Daugumoje menstruacijų ciklų per pastaruosius metus pasireiškia nuotaikos, somatinių ar kognityvinių simptomų modelis, kuris prasideda likus kelioms dienoms iki menstruacijų pradžios, pradeda gerėti per kelias dienas po menstruacijų pradžios ir tampa minimalus arba visai išnyksta maždaug per savaitę po menstruacijų pradžios. Simptomų laikiną ryšį su ciklo liuteinine ir menstruacine fazėmis idealiu atveju reikėtų patvirtinti užpildant simptomų dienoraštį per bent du simptominius menstruacijų ciklus.
Simptomai apima:
Bent vieną afektinį simptomą, tokį kaip nuotaikos nestabilumas, dirglumas, prislėgta nuotaika ar nerimas, ir
Papildomi somatiniai arba kognityviniai simptomai, pvz., vangumas, sąnarių skausmas, persivalgymas, hipersomnija, krūtų jautrumas, galūnių tinimas, koncentracijos sunkumai ar užmaršumas.
Papildomi kriterijai:
Simptomai negali būti geriau paaiškinami kitu psichikos sutrikimu (pvz., nuotaikos sutrikimu, nerimo ar baimės sutrikimu).
Simptomai nėra kitos medicininės būklės (pvz., endometriozės, policistinių kiaušidžių sindromo, antinksčių sistemos sutrikimų ar hiperprolaktinemijos) pasireiškimas ir nėra dėl medžiagos ar vaisto poveikio centrinei nervų sistemai (pvz., hormoninio gydymo, alkoholio), įskaitant abstinencijos efektus (pvz., po stimuliatorių vartojimo).
Simptomai sukelia reikšmingą distresą arba reikšmingą asmeninės, šeimos, socialinės, mokymosi, darbo ar kitų svarbių gyvenimo sričių sutrikimą.
Riba su normalumu (slenkstis):
Nedideli nuotaikos pokyčiai (pvz., padidėjęs emocinis jautrumas, dirglumas, subjektyvi įtampa), kurie pasireiškia vėlyvojoje liuteininėje arba menstruacinėje ciklo fazėje daugeliui moterų, neturėtų būti vadinami Priešmenstruaciniu Disforiniu Sutrikimu. Skirtingai nei Priešmenstruacinis Disforinis Sutrikimas, šie simptomai yra mažiau intensyvūs ir paprastai nesukelia didelio streso ar funkcijų sutrikimo.
Riba su kitais sutrikimais ir būklėmis (Diferencinė diagnostika):
Riba su priešmenstruaciniu įtampos sindromu: Daugelis moterų gali patirti cikliškus emocinius, fizinius ar elgesio simptomus, kurie trukdo jų gyvenimo būdui liuteininėje menstruacinio ciklo fazėje ir tinkamai diagnozuojami kaip priešmenstruacinis įtampos sindromas. Skirtingai nuo priešmenstruacinio disforinio sutrikimo, šie simptomai yra žymiai lengvesni ir nesukelia didelio streso ar reikšmingo sutrikimo asmeniniame, šeimos, socialiniame, edukaciniame, profesiniame ar kituose svarbiuose gyvenimo srityse.
Riba su kitais psichikos, elgesio ar neurovystymosi sutrikimais, įskaitant nuotaikos sutrikimus, kurie pasunkėja prieš menstruacijas: Priešmenstruaciniam Disforiniam Sutrikimui būdingi nuotaikos simptomai, tokie kaip prislėgta nuotaika, dirglumas ir nerimas, gali būti pastebimi ir kitose psichikos, elgesio ar neurovystymosi sutrikimų grupėse (pvz., depresijos sutrikimai, bipolinis sutrikimas, generalizuotas nerimo sutrikimas). Nors šių sutrikimų simptomai gali stiprėti vėlyvojoje liuteininėje ir menstruacinėje fazėse, Priešmenstruacinis Disforinis Sutrikimas išsiskiria simptomų nebuvimu praėjus 1 savaitei po menstruacijų. Dėl sunkumų tiksliai prisiminti simptomų ryšį su menstruaciniu ciklu, rekomenduojama atlikti nuotaikos stebėjimą dviem iš eilės ciklais.
Riba su dismenorėja: Dismenorėja pasižymi ciklišku dubens skausmu arba apatinės, bambos srities ar viršgaktinio pilvo skausmu, kuris atsiranda prieš ar kartu su menstruacijomis ir trukdo kasdieninei veiklai. Skirtingai nei Priešmenstruacinis Disforinis Sutrikimas, dismenorėjos pradžia sutampa su menstruacijų pradžia, o ne pasireiškia prieš jas. Be to, nuotaikos simptomai paprastai nėra susiję su šia būkle.
Riba su hormonų ir jų sintetiniais pakaitalais bei antagonistais: Hormoninių preparatų vartojimas, įskaitant kontraceptines priemones, gali sukelti nepageidaujamą poveikį, įskaitant nuotaikos, somatinius ir kognityvinius simptomus. Jei simptomai nesitęsia po šių medikamentų vartojimo nutraukimo ir po laikotarpio, kai jų fiziologinis poveikis turėtų išnykti, Priešmenstruacinio Disforinio Sutrikimo diagnozė neturėtų būti nustatoma.
VšĮ Drąsi Gėlė
Registracijos kodas: 306983795
Bankas AB SWEDBANK
VŠĮ DRĄSI GĖLĖ
LT86 7300 0101 8889 7666
+370 666 99994
© 2024. All rights reserved.