FAKTAI APIE PMDS

PMDS atsiranda dėl nenormalios smegenų reakcijos į normalius hormonų pokyčius per menstruacinį ciklą.

PMDS turinčių asmenų hormonų lygis ir „svyravimai“ yra normalūs, tačiau dėl nežinomos priežasties smegenys negali prisitaikyti prie šių normalių mėnesinių pokyčių.

Dažniausi simptomai yra pyktis, dirglumas, depresija ir nerimas, kurie yra pakankamai stiprūs, kad sukeltų distresą ar trukdytų kasdienei veiklai.

Šie simptomai pasireiškia tik per 1–2 savaites iki menstruacijų pradžios – todėl simptomai atrodo kaip sunkus nuotaikos sutrikimas, tačiau jie atsiranda tik priešmenstruaciniame laikotarpyje.

2013 m. PMDS buvo įtrauktas į DSM-5 kaip depresinis sutrikimas. Anksčiau PMDS buvo įtrauktas į DSM priedą kaip būklė, reikalaujanti tolimesnio tyrimo.

2019 m. PMDS buvo įtrauktas į TLK-11 kaip lytinės ir šlapimo sistemos liga, taip pat klasifikuotas kaip depresinis sutrikimas. Šis klasifikavimas padėjo pripažinti PMDS kaip teisėtą medicininę diagnozę visame pasaulyje.

Nepaisant PMDS sunkumo ir paplitimo, iki pastarojo meto nebuvo oficialios diagnozės ar sutarimo dėl apibrėžimo, diagnostikos procedūros ar standartų, pagrįstų įrodymais, gydymo.

Ankstyvi tyrimai rodo, kad gali būti PMDS potipių.

PMDS nesukelia gausių menstruacijų, spazmų ar menstruacijų skausmų, nors priešmenstruaciniai spazmai, pilvo pūtimas, krūtų jautrumas gali būti simptomai. PMDS yra nenormali smegenų reakcija, kurią sukelia ovuliacija.

Histerektomija nėra „gydymas“ nuo PMDS. Operacija (kiaušidžių pašalinimas, sukeliantis chirurginę menopauzę, su ar be histerektomijos) yra paskutinė gydymo priemonė, skirta tik tiems, kuriems sunkūs simptomai ir kurie nerado palengvėjimo taikant turimus gydymo būdus.

2016 m. Nacionalinių sveikatos institutų (NIH) tyrėjai nustatė, kad PMDS turinčios moterys yra jautresnės lytinių hormonų estrogeno ir progesterono poveikiui dėl molekulinio mechanizmo jų genuose. Tyrėjai palygino PMDS turinčių ir neturinčių moterų baltuosius kraujo kūnelius ir patvirtino, kad PMDS turinčios moterys ląstelių lygyje turi pakitusį atsaką į lytinius hormonus.

Paplitimas

Geriausios turimos duomenų kokybės duomenimis, PMDS paplitimas siekia 5,5 % moterų ir AFAB (asmenų, kuriems gimimo metu priskirta moters lytis) reprodukcinio amžiaus grupėje. PMDS simptomai gali pasireikšti bet kuriuo reprodukcinio gyvenimo laikotarpiu – nuo pirmųjų menstruacijų iki perimenopauzės. Kai kuriems žmonėms PMDS prasideda nuo pirmųjų menstruacijų, tačiau kitiems jis gali atsirasti skirtingu reprodukcinio gyvenimo etapu.

Šis skaičius neapima neatpažintų ar klaidingai diagnozuotų atvejų, taip pat moterų ir AFAB asmenų, kurių ovuliacinis ciklas yra slopinamas hormoninėmis, cheminėmis ar chirurginėmis priemonėmis.

PMDS yra beveik toks pat dažnas kaip cukrinis diabetas tarp moterų (cukrinio diabeto paplitimas tarp moterų yra apie 5-6 % pagal CDC duomenis, palyginti su PMDS paplitimu, siekiančiu 5,5 %)

72% asmenų, kuriems nustatyta PMDS (pvz., diagnozuota atliekant dviejų mėnesių kasdienį simptomų įvertinimą), praneša apie mintis apie savižudybę tam tikru gyvenimo etapu. Tai žymiai daugiau nei bendroje populiacijoje, kur apie 10% žmonių praneša apie gyvenime patirtas mintis apie savižudybę.

49% asmenų, kuriems nustatyta PMDS, yra planavę savižudybės bandymą tam tikru gyvenimo etapu.

34% asmenų, kuriems nustatyta PMDS, yra bandę nusižudyti tam tikru gyvenimo etapu. Tai yra žymiai daugiau nei bendroje populiacijoje, kur apie 3% žmonių yra bandę nusižudyti.

PMDD simptomai gali būti sekinantys ir dažnai daro neigiamą poveikį gyvenimo kokybei, tarpasmeniniams santykiams, tėvystei ir žmogaus gebėjimui išlaikyti darbą.

Paskutinį kartą tikrinta 2024 lapkritį

Faktai paimti iš Tarptautinės Priešmenstruacinių Sutrikimų Asociacijos puslapio: https://iapmd.org/facts-and-figures

Kas yra PMDS arba Priešmenstruacinis Disforinis Sutrikimas? Faktai.

Priešmenstruacinis Disforinis Sutrikimas (PMDS) yra hormonų sukeltas nuotaikos sutrikimas.

Diagnostika

Šiuo metu nėra kraujo tyrimo, skirto PMDS diagnozuoti. Diagnozė turėtų būti nustatoma atidžiai stebint kasdienius simptomus mažiausiai du mėnesius.

Remiantis Tarptautinės priešmenstruacinių sutrikimų asociacijos (IAPMD) pasaulinės apklausos nepublikuotais duomenimis:

  • Pacientai vidutiniškai laukė 12 metų, kol gavo tikslią PMDS diagnozę.

  • Pacientai vidutiniškai kreipėsi į 6 skirtingus medicinos specialistus prieš gaudami PMDS diagnozę.

Nėra tikslių duomenų apie tai, kiek žmonių šiuo metu yra diagnozuoti ar nediagnozuoti su PMDS.

Nepaisant neseniai pasirodžiusios spaudos informacijos, nėra žinoma, kiek žmonių, sergančių PMDS, taip pat turi ADHD ar autizmą. Tačiau šiuo metu vykdomi dideli tyrimai, siekiant tinkamai ištirti šiuos svarbius klausimus.